A hulladékok illegális lerakása nemcsak esztétikai probléma, hanem súlyosan károsíthatja a talajt, a vízbázist és az élővilágot is. A LIFE Biodiverz Város program civil partnere, az Aquincum-Mocsáros Egyesület ismét lakossági szemétszedési akciót szervez április 12-én, a Mocsáros természetvédelmi területen. A terület megtisztítása segíti az élőhelyek helyreállítását, ezáltal hozzájárul természetvédelmi projektünk céljainak eléréséhez.
Az Aquincum-Mocsáros Egyesület 1999-es megalapításának egyik célja – Óbuda-Békásmegyer Önkormányzatának munkáját támogatva – Mocsárosdűlő gazdátlanságának megszüntetése volt. A mindent elborító illegálisan lerakott törmelék, a szemétdombok, a burjánzó parlagfű, az önkényes területfoglalók mind-mind rontották ugyanis a lakosság közérzetét. A cél érdekében az elmúlt 25 évben rendszeresen szerveztek közösségi takarításokat, szemétszedéseket több helyszínen, köztük a Mocsárosdűlő területén.
Elmondható, hogy sajnos még ennyi év után is van mit összegyűjteni. 2023. április 22-én az Egyesület munkájának köszönhetően 90 zsáknyi szemetet gyűjtöttek össze a Mocsárosdűlő több pontján: az Amfiteátrum környékén, Zsófia utcánál, Gladiátor utca mentén, a Gladiátor Park mögötti erdős részen, a „Kisrét” és a Határ út közötti bozótosban, a távhő vezeték mellett és a Prés utca menti erdős részeken egyaránt. Lelkes önkénteseik számos helyről érkeztek, a közeli szomszédságból és Budapest más kerületeiből, kicsik és nagyok, családok és iskolások. Utóbbiak közül kiemelhető az Árpád Gimnázium, a Berzsenyi Dániel Gimnázium, a Hunfalvy János Közgazdasági Technikum és a Kerék Általános Iskola és Gimnázium diákságának és tanári karának közreműködése.
2021 februárjában Mocsárosdűlő területének természetvédelmi jelentőségét felismerve a Fővárosi Önkormányzat Budapest főváros településszerkezeti tervét felülvizsgálta, és a Mocsárosdűlő területéből az eddigi ~918 ezer négyzetméter beépítésre szánt területből ~650 ezer négyzetmétert beépítésre nem szánt területnek nyilvánított. Ezáltal Mocsárosdűlő a Duna budai oldalának egyik utolsó nagy, szabad, beépítetlen területe maradhat, aminek hosszútávú védelme a társadalom támogatása mellett szabályozott területhasználattal, természetbarát vízkormányzással és hagyományos legeltetési módszerek felélesztésével lehet biztosított.
Budapest Főváros Önkormányzata ezért további konzorciumi partnerekkel összefogva hosszútávú természetvédelmi projekt, a LIFE Biodiverz Város megvalósításába fogott. Ennek első lépéseként Mocsáros természetvédelmi területét a korábbi 24,3 ha-ról 75 hektárra növelte. A program támogatásával egy 7 évig tartó, széleskörű élőhelyrehabilitációs munka kezdődött a Mocsárosban. Óbuda-Békásmegyer Fenntarthatósági Stratégiájával is összehangban a megfogalmazott fejlesztések célja, hogy javuljon az ökoszisztéma szolgáltatások minősége, nőjön a biológiai sokféleség (mind a fajgazdagság, mind az őshonos egyedek populációmérete tekintetében), ezáltal pedig erősödjön a terület zavaró hatásokkal szembeni ellenálló képessége.
A Mocsárosdűlő megóvása és fejlesztése tehát nemcsak természeti értékeink megőrzéséről, hanem a közösségért vállalt felelősségről is szól. Az eddigi eredmények azt bizonyítják, hogy kitartó civil összefogással és szakmai támogatással valódi változás érhető el. A jövőben is fontos, hogy minél többen érezzék magukénak ezt a különleges városi zöldterületet. Hiszen Mocsárosdűlő jövője közös ügyünk. Találkozzunk szombaton!