Aláírtuk a Partnerségi Megállapodást

posted in: Aktuális, LIFE | 0

Két napos partnerségi találkozó keretében hivatalosan is elindult a Budapest három egyedülálló természeti területére fókuszáló Biodiverse City élőhelyvédelmi program. A projektpartnerek a LIFE forrásból megvalósuló 7 éves időszak közelgő szakmai és kommunikációs feladatait, valamint a későbbi periódusok átfogó beavatkozásait tekintették át, a projektvezető Fővárosi Önkormányzat koordinálásában.

A program célja nem kevesebb, mint – a városi biodiverzitás és éghajlat javítása érdekében – gyepterületek helyreállítása hagyományos földhasználati módszerek felélesztésével, a felszíni vizek visszatartásával és közösségi tevékenységekkel. Budapest Főváros Önkormányzata mellett a megvalósítás során aktív partnerszervezet lesz a Budapesti Közművek, a Fővárosi Csatornázási Művek, a Pilis Parkerdő, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata, valamint az Óbuda-Békásmegyer Városfejlesztő Nonprofit Kft. is.

A társadalmi elfogadás erősítése érdekében pedig a szemléletformálásban, közösségi bevonásban és lakossági kommunikációban releváns további szereplők is bevonásra kerültek, úgy mint az Aquincum-Mocsáros Egyesület, a Zöld Jövő Környezetvédelmi Egyesület, a Magyar Környezeti Nevelési Egyesület, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat vagy az Urban Meadow Lab.

A helyszínbejárással egybekötött partnerségi eseményen bemutatásra került a résztvevő szervezetek szakmai háttere és felelőssége, a megvalósítással szemben támasztott elvárások, a beavatkozási helyszínek (Mocsárosdűlő, Kőérberek, Tétényi-fennsík) aktualitásai és jövője, a kapcsolódó fejlesztések (pl. Városierdő-fejlesztési program) és szem előtt tartandó műszaki, természetvédelmi szempontok egyaránt. Kevesen tudják például, de az egész világon csak a Kárpát-medencében él a magyar tarsza, aminek jelentős állománya fordul elő Mocsárosdűlőn. Éppen ezért a rovarok szerepe, jelenlétének elfogadtatása, megismertetése is feladata a megvalósítási időszaknak.

A Támogatási Szerződés augusztus végén megkötésre került, így a Partnerségi Megállapodások aláírásának sem maradt akadálya. Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata elkötelezett a területét érintő természetvédelmi fejlesztések megvalósításában, így immár hivatalosan is elindíthatja a projekt előkészületi folyamatait.