Mocsári kosbor, a pettyes gőte, zöld levelibéka, mocsári teknős, fürge gyík, dunai tarajosgőte, Duna-völgyi csillagvirág, füles fűz, magyar tarsza… csak néhány Mocsárosdűlő védett természeti értékei közül. E megmaradt, korábban vizes élőhelyre azonban egyre nagyobb nyomás nehezedik az urbanizáció kísérőjelenségei (kizsákmányoló területhasználat, zaj, zavarás, invazív fajok betörése) miatt. Frissen indult, hét évet átívelő Biodiverse City LIFE projektünk a területre nehezedő negatív hatások okait és következményeit hivatott kezelni, számos szakmai partnerszervezet közreműködésével.
A Mocsárosdűlő egy több mint 100 hektáros zöld terület a Pilis előhegyei és a Duna között, amit az utóbbi évtizedekben alaposan megviseltek a fenntarthatatlan földhasználati gyakorlatok és az emberi hatás. A vízgazdálkodási hagyományok és a területet körülvevő növekvő lakásfejlesztési nyomás miatt Mocsáros természetes vizeit – csatornák és szennyvízhálózatok kiépítésével – elvezették. A terület lecsapolásával párhuzamosan pedig annak egy részét birtokba vették olyan lakóhellyel és területhasználati engedéllyel nem rendelkező lakosok, akik félnomád életvitelük és illegális hulladékfelhalmozásuk mellett intenzív állattenyésztéssel is tovább rontották Mocsárosdűlő védelemre érdemes természetes élőhelyeit. A legfrissebb terepi felmérések és szakértői vizsgálatok szerint az értékes fajok visszatérését veszélyeztető tényezők orvoslása, és a terület nyugalmának biztosítása nem várhatott tovább.
Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata, mint az elmúlt év legklímabarátabb díjat elnyert kerülete, hosszú évek óta elkötelezett egy fenntartható, élhető és emberközpontú város kialakításában, határozottan kiáll a területét érintő természetvédelmi fejlesztések megvalósítása mellett. Elismerve Mocsárosdűlő természetvédelmi jelentőségét, klímaadaptációhoz való hozzájárulását és a környező lakosság egészséges környezethez való alapvető jogát, Budapest Főváros Önkormányzatával és további konzorciumi tagokkal partnerségi megállapodást kötve hosszútávú projekt megvalósításába fogott. Ennek első, jelzés értékű lépéseként Mocsáros természetvédelmi területét a LIFE pályázat elnyerése után a korábbi 24,3 ha-ról 75 hektárra növelték.
Mocsárosdűlő mozaikos értékes területe
A Biodiverse City LIFE gerincét elsősorban élőhely-helyreállítási és természetvédelmi beavatkozások alkotják. Óbuda-Békásmegyer Fenntarthatósági Stratégiájával is összehangban a megfogalmazott fejlesztések célja, hogy javuljon az ökoszisztéma szolgáltatások minősége, nőjön a biológiai sokféleség (mind a fajgazdagság, mind az őshonos egyedek populációmérete tekintetében), ezáltal pedig erősödjön a terület zavaró hatásokkal szembeni ellenálló képessége. Mocsárosdűlő a Duna budai oldalának egyik utolsó nagy, szabad, beépítetlen területe, aminek hosszútávú védelme a társadalom támogatása mellett szabályozott területhasználattal, természetbarát vízkormányzással és hagyományos leheltetési módszerek felélesztésével lehet biztosított.
A fejlesztés lényegi oldala, hogy mivel városi környezetben valósul meg, ezért az eredmények hosszútávú fenntarthatósága érdekében a természetvédelmi erőfeszítésekbe már a kezdetektől nélkülözhetetlen bevonni a szélesebb nyilvánosságot, a szakmai és civil szervezeteket, a környéken lakókat és területhasználókat. Az élőhely-rehabilitációs munkát végigkíséri a helyi közösségek, iskolások, szakemberek és döntéshozók téma iránti érzékenyítése és a védett területek megőrzésére való ösztönzése, a természetes és a modern életmód összeegyeztethetőségének bemutatása. Mivel célunk a városi biodiverzitás és ökoszisztéma szolgáltatások értékének megismertetése, a projekt során különféle kitelepülésekkel, izgalmas bemutatókkal és kapcsolódó workshopokkal a hazai és nemzetközi érdeklődők számára is lehetőséget kínálunk a tervek, módszerek és eredmények megismerésére, igény szerint felkínálva a becsatlakozás lehetőségét.
Az ismeretterjesztési és szemléletformálási feladatokkal párhuzamosan a LIFE projekt kiemelt feladata a Mocsárosdűlőn életvitelszerűen tartózkodók jogi státuszának rendezése is. A Fővárosi Önkormányzat tulajdonában lévő területen ugyanis 10 leromlott állapotú épület található, amelyek használói évtizedek óta részei a terület mindennapjainak, ott létük azonban sok esetben nem egyeztethető össze a természetvédelmi célok megteremtésével. A Fővárosi Önkormányzatnak a LIFE projekt elvárásaival összehangban több évtizede felhalmozódott természetvédelmi és egyben szociális problémával kell szembenéznie, melynek szociálisan érzékeny megoldásában Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata támogatja a fővárosi törekvéseket a területhasználók helyzetének rendezése érdekében. Mindkét önkormányzat méltányos megoldásra törekszik. Ezért az elkerülhetetlen hatósági lépésekkel párhuzamosan a következő 2 évben szociális munkával segíti a folyamatokat. A mediálás lényege, hogy a két vagy több fél esetlegesen vitájában, a konfliktusban állók beleegyezésével egy semleges, harmadik félként van jelen a mielőbbi megnyugtató megoldás megtalálása érdekében.
illegális hulladékfelhalmozás és -lerakás Mocsárosdűlőn
A projekt társadalmi vonatkozásai kapcsán szorosan együttműködünk az Aquincum-Mocsáros Egyesülettel, a Zöld Jövő Környezetvédelmi Egyesülettel, a Magyar Környezeti Nevelési Egyesülettel, a Magyar Máltai Szeretetszolgálattal és az Urban Meadow Labbal, de természetesen örömmel fogadjuk további partnerek megkereséseit is, akár a projekt keretében kialakított önkéntes programunkon (Városi Természetvédelmi Hősök Program) keresztül.
Az infrastruktúrális elemek és műszaki keretek megteremtése érdekében a Budapesti Közművek és Fővárosi Csatornázási Művek szakemberei vannak kerületünk segítségére, akikkel együtt már neki is fogtunk a vízkormányzáshoz szükséges meglévő és még kialakítandó műtárgyak és intézkedések felmérésének, megtervezésének és a szükséges engedélyeztetési eljárások lefolytatásának. Célunk a Pusztakúti úti víztározó kapacitásbővítése és a felgyülemlett víz szabályozott keretek közötti továbbítása Mocsárosdűlő felé, átereszek segítségével. Ennek hozadéka, hogy Mocsáros területe és a leendő vizes élőhelyek Aranyhegy megfelelő vízelvezetésének egy fontos feltételéhez, a tározói kapacitás megteremtéséhez is hozzájárulnak.
A hetedik év végére egy városon belüli, nemzetközi szinten is példaértékű természetvédelmi fejlesztés valósul meg, amire méltán lehetnek büszkék a harmadik kerületiek. Elkészül Budapest Biodiverzitás Stratégiája és Gyepgazdálkodási Stratégiája, ami jó példaként szolgálhat testvérvárosaink számára. Nem kérdés, hogy a hasonló projektek hozzájárulnak a veszélyeztetett fajok védelméhez, az élőhelyek helyreállításához, az éghajlatváltozás hatásainak mérsékléséhez, egyben a lakosság egészségi állapotának javulásához is. Megvalósításuk éppen ezért nemcsak a jelen, hanem a jövő generációk életminőségének javítása szempontjából is elengedhetetlen.