Zoológiai vizsgálat a farmon

posted in: Aktuális, Városi farm | 0

A Csúcshegyi Városi Farm területrendezési munkálatait megelőzően a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület zoológiai vizsgálatot végzett a farmterületen annak érdekében, hogy a szükséges fejlesztési beavatkozások az élővilágot ne veszélyeztessék. Amellett, hogy szakértőik a terveken jelölt beteg faegyedek eltávolításával egyetértettek, megállapították, hogy a környék élővilága gazdag és sokszínű, az ökológiai gazdálkodás számára megfelelő helyszínt biztosít.

Sarlós Dávid (MME), OBVF

Önkormányzatunk számára nem csak a bel- de a külterületi zöldfelületek megőrzése is fontos: nemcsak a lakók életminőségét javítják, hanem hozzájárulnak a városi környezet egészségéhez is. Árnyékot adnak, tisztítják a levegőt, csökkentik a zaj- és hőterhelést, valamint lehetőséget biztosítanak a kikapcsolódásra és a közösségi életre. Zöldfelületeink fontos élőhelyei számos állat- és növényfajnak, így a biológiai sokféleség megőrzésében is kulcsszerepet játszanak. Segítenek abban, hogy a városrész élhető, egészséges és szerethető maradjon minden generáció számára.

Védelmüket a természetvédelmi törvény megkötései mellett önkormányzati rendelet is szabályozza, amely kerületünkben előírja, hogy – fészkelési időszakban, azaz április 1. és augusztus 31. között – a fák kivágása nem veszélyeztetheti az ott élő állatokat. A Főkertészi Iroda felkérésére ezért a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a farmterületen elvégezte a kivágásra javasolt fák és környezetük természetvédelmi vizsgálatát.

Munkatársaik megállapították, hogy a legtöbb, korábban faápoló szakember által kivágásra javasolt fa már valóban nem jelent élőhelyet, azok kivágása nem ütközik természetvédelmi akadályba. Ugyanakkor felhívták a figyelmet, hogy néhány holtfa – vagyis elhalt, de még álló fatörzs – megőrzése fontos lenne, ezek ugyanis értékes élőhelyet biztosítanak rovaroknak, madaraknak, hüllőknek, és így hozzájárulnak a természet sokféleségéhez. A vizsgálat során az is megerősítést nyert, hogy a környék élővilága gazdag és sokszínű, közép- és hosszútávon is értékes, megőrzése közös ügyünk. A teljesség igénye nélkül megfigyeltek fülemülét, barátposzátát, széncinegét, fekete rigót, dolmányos varjút, szajkót, seregélyt, házi rozsdafarkút, mezei verebet, vörösbegyet, csilpcsalp füzikét, tengelicet, aranyos virágbogarat, erdei pintyet, zöldikét, zöld küllőt, nagy fakopáncsot, négypettyes erdeihangyát, kapus hangyát és éticsigát.

A Csúcshegyi Városi Farm fejlesztése során kiemelten fontos szempont volt, hogy a beavatkozások ne veszélyeztessék a természetes élőhelyeket, hanem azok megóvásával, sőt, támogatásával történjenek. Az ökológiai gazdálkodás segít abban, hogy a városi és peremkerületi zöldfelületek ne csak esztétikai és rekreációs értéket képviseljenek, hanem működő ökoszisztémaként támogassák a biodiverzitást. Hisszük, hogy a fenntartható fejlődés és a természet védelme nem egymással szemben álló célok, hanem kéz a kézben járnak – és ennek szellemében dolgozunk a jövőben is.